CALL US NOW
09125030071 | 02122087856
آیکون واتساپ

برق ساختمان

برق ساختمان

برق یکی از بزرگترین اختراعات بشر است که تمام تکنولوژی های موجود را پشتیبانی می کند و این یعنی زندگی بدون برق یک امر نشدنی است. انرژی برق از طریق سد ها، توریبن ها و صفحات خورشیدی تولید و توسط مراکز توزیع منتقل می شود. این انرژی از نظر کاربرد به دو دسته برق صنعتی و برق ساختمانی تقسیم شده است. برق صنعتی با ولتاژ 250 تا 350 دارای قدرت و نیروی بسیار بالایی است که در کارخانجات و مراکز بزرگ وابسته به نوع کاربرد و مقدار انرژی مصرفی مورد نیازشان استفاده می شود. اما برق خانگی ( برق ساختمانی )که با ولتاژ 220 دارای قدرت و نیروی کمتری است که متناسب با ولتاژ دریافتی وسایل برقی موجود در خانه تنظیم شده است. برق دارای دو نیروی حامل و خنثی به نام های فاز و نول می باشد که درکنار یکدیگر قابلیت استفاده از الکتریسیته را فراهم می کنند. سیم کشی ساختمان و تعمیرات برق ساختمان بر عهده مهندسین برق ساختمان می باشد اما خدمات برق ساختمان فراتر از یک فعالیت ساده و پیش پا افتاده است. پس می توان آن را به دسته های مختلفی تقسیم نمود ، سیم کشی برق ساختمان که به دو بخش توکاری ( درونی ) و روکار ( سطحی ) تقسیم شده و نورپردازی ساختمان که یک کار عمومی و تزئیناتی محسوب می شود اما این تخصص پیچیده دسته بندی های دیگری نیز دارد ، تعمیرات برق ساختمان و راه اندازی آن از دیگر خدمات برق ساختمان است که مهندسین برق در آن فعالیت گسترده ای دارند

با توجه به رشد سریع جمعیت و افزایش ساخت و ساز نیاز به خدمات برق ساختمان هم افزایش یافته است و راه اندازی سیستم های برقی ، سیم کشی ساختمان ، نور پردازی ساختمان و فعالیت های وابسته به برق ساختمان نیز مورد توجه قرار گرفته است. مهندسین برق می بایستی دارای قابلیت نقشه خوانی و طراحی نقشه جهت اجرای پروژه را داشته باشند علاوه بر این قابلیت ، بایستی دوره های فنی و تخصصی را دیده تا توانایی انجام پروژه را بصورت صحیح داشته باشند. استفاده مناسب از ابزار ، بکار بردن متریال های مناسب و دوری از عمل های سطحی خطر افرین مانند پیچاندن سیم بدور هم و یا استفاده از لوله های فلزی برای بدنه سیم هم نیز از این اصول است که می بایست رعایت شود . از جمله ابزاری که یک مهندس برق ساختمان می بایستی همیشه همراه خود داشته باشد ،عبارتند از فاز متر ، سیم لخت کن ، مولتی متر ، و چسب برق هستند که در حالت معمولی جهت تعمیرات سطحی و چکاپ سیستم برقی مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع خدمات مرتبط با برق و سیم کشی ساختمان

خدمات برق ساختمان جهت تسهیل در زندگی و تامین ایمنی ساکنان یک ساختمان توسط مهندسین برق ساختمان انجام می گیرد. از جمله این خدمات می توان به راه اندازی و نصب اشاره کرد که برق کشی اولیه به داخل ساختمان و نصب ابزار روشنایی مانند نورفکن ها ، چراغ ها ، لوسترها و دیگر وسایل روشن کننده نمونه ای از این خدمات است. علاوه بر این می توان سیم کشی ساختمان را نیز در دسته راه اندازی جای داد ، سیم کشی ساختمان به دو شکل توکار و روکار انجام می گیرد که در حالت اول سیم و کابل های برق در زیر دیوارها و سقف بکار می روند ، اما در حالت دوم ( رو کار ) سیم ها برروی دیوارها و سقف کار شده و کاملا مشخص هستند. سیم کشی ساختمان ها در اواخر کار ساخت بنا و قبل از سیمان کاری و گچ کاری انجام می شود. پس از انجام سیم کشی ساختمان ها وارد فاز نصب می شوند، که شامل نصب کلید ، پریز ، چراغ ها و فیوض های مینیاتوری داخلی می شود.

از فیوض ها برای قطع و وصل برق استفاده می شود که عمر مشخصی دارند ، فیوض ها بعد از نوسان و یا حرارت بالا دچار نقص می شوند که در اسرع وقت باید عوض شوند. یکی دیگر از خدمات برق ساختمان که می توان نام برد و کار فوق العاده حساس و خطرناکی می باشد تعمیرات برق ساختمان است . زمانی که سیم ها دچار اتصالی ، قطعی و یا سیستم برق ساختمان و یا منزل شما دچار این مشکل می گردد نیازمند این سرویس هستید مهندسین خدمات برق ساختمان با تخصص در تعمیر برق ساختمان و شناخت کامل از سیستم های برق رسانی با مناسب ترین قیمت و سریع ترین زمان مشکل شما را رفع می کنند. متخصصین حوزه تاسیسات برق ساختمان در کنار تعمیرات ، نصب و سیم کشی فعالیت های مربوط به نورپردازی ساختمان را نیز انجام می دهند این فعالیت علاوه بر یک فعالیت برقی یک فعالیت دکوراتیو هم محسوب می شود. نورپردازی برق ساختمان در شکل های مختلف و محل های مختلف انجام می شود ، نور پردازی نمای بیرونی ساختمان ها ، نور پردازی داخلی ساختمان ها و محیط های باز از جمله فعالیت های حرفه ای برق ساختمان است. خدمات برق ساختمان در کنار تمام این خدمات نصب آیفون ها ، لوستر و تعمیرات آنها را نیز شامل می شود.

دسته بندی برق ساختمان در نانوتجارت

با توجه به خطرات فروان در حوزه برق بهتر است تا با یک تماس با خدمات برق ساختمان تمامی کار های برقی خود را به انجام برسانید. گاهی یک کار کوچک خطرات بزرگی را بدنبال دارد ، پس بهتر است با کمی هزینه خطر را از خود دور کنید . هرکجا که نیاز به سیم کشی برق ساختمان داشتید کافیست آن را به بدست مهندسین برق ساختمان بسپارید تا استاندارد لازم در کار شما بطور کامل رعایت شود ، در کنار سیم کشی ، نصب و راه اندازی ، نور پردازی و تعمیرات را برای شما انجام خواهند داد .

اطلاعات برق آسانسور ساختمان

ساختمان هایی که از آسانسور برای انتقال بین طبقات استفاده می کنند دارای کنتور از نوع سه فاز می باشند چرا که برق تک فاز قدرت لازم برای به حرکت آوردن و تامین پاور یا انرژی لازم برای تابلو قدرت آسانسور را ندارد. از کنوتور عمومی یک سیم 5 رشته که در آن 3 رشته برای هر فاز آسانسور ، 1 رشته برای نول و یک تک رشته برای ارت قرار دارد به سمت چاله آسانسور کشیده می شود. نوع سیم و سایز آن بسته به ظرفیت باری آسانسور بوده و اغلب برای آسانسور های مسکونی عمومی 6 نفره از نوع 5X6 یعنی 5 رشته سیم با سایز 6 و برای آسانسور هایی با قابلیت های بالاتر مانند آسانسور های مراکز خرید و یا بیمارستان ها که ظرفیت تا 10 نفر را نیز دارند از سیم برق 5X10 یعنی 5 رشته سیم سایز 10 استفاده می شود. هزینه برق سه فاز آسانسور ساختمان و خدمات برق و سرویس این ساختمان ها بین ساکنین تقسیم می شود.

پس از انتقال سیم برق آسانسور از داخل چاله با نصب تدریجی بر روی دیواره های چاله که هر 1.5 الی 2 متر نیاز به بست دارد به سمت تابلو سه فاز یا تابلو قدرت آسانسور انتقال پیدا می کند. تابلو قدرت آسانسور های ساختمان تنها یک کلید قطع و وصل با سه چراق بر روی آن دارد که با گرداندن کلید برق آسانسور البته به جز چراغ ها متصل می شود. خدمات برق آسانسور ساختمان اغلب بصورت کامل توسط نصابان و سرویس کاران آسانسور قابل انجام می باشد.

اطلاعات برق آسانسور ساختمان

انواع سیم بکار رفته در برق کشی ساختمان

سیم کشی برق ساختمان ها امروزه تنها بصورت توکار انجام می پذیرد. البته در بخش های تاسیساتی برای دسترسی ساده تر به سیم کشی در مواردی که نیاز به بازرسی و تعمیرات می باشد و از آنجایی که این قسمت ساختمان و بنا نیازی به ضریف سازی ظاهری ندارد همچنان از سیم کشی روکار استفاده می شود. در سیم کشی برق ساختمان بصورت توکار از سه نوع سیم مختلف با قابلیت های مختلف استفاده می شود.


  • سیم افشان که در واقع سیم های معمولی متشکل از 2 استرند از مفتول های نازک سیم به هم تابیده شده هستند که بصورت لاملا جدا شده با روکش بیرونی و بین رشته ای PVC پوشانیده می شوند. جنس مفتول های سیم افشان در برق کشی ساختمان به منظور ایجاد رسانش مناسب اغلب مسی می باشد.
  • سیم مفتولی که در واقع در میان روکش پلاستیکی دو عدد مفتول با قطر بالا بصورت مجزا بکار گرفته شده است که اغلب برای تابلو های برق و یا سیستم های برق با فشار بالا بکار گرفته شده و کاربری محدودتری در برق کشی ساختمان ها دارد.
  • سیم های ترکیبی مفتولی و افشان که نوعی از سیم با قابلیت بینابینی سیم های افشان و مفتولی محسوب می شود.

برای سیم کشی تلفن ساختمان ها از سیم هایی متفاوت که هر رشته از آنها برای به حداقل رسانیدن نویز بر روی خط تلفن که بالاخص در کاربری در انتقال اینترنت مشکلات زیادی را بوجود می آورد بصورت فویل دار مورد استفاده قرار می گیرد. الته سیم آنتن نیز می تواند یکی دیگر از انواع سیم های ساختمانی با کاربری متفاوتی برای انتقال سیگنال بر روی رسیور ها در نظر گرفته شود.

انواع سیم بکار رفته در برق کشی ساختمان
خدمات برق ساختمان در ولنجک
خدمات برق ساختمان در ولنجک

استفاده بهینه از انرژی موجب شده است تا سیستم های برقی و اتصالات برقی بصورت مداوم چک شوند و در صورت خرابی ، سرویس و تعمیر آنها بلافاصله انجام پذیرد و با توجه به خطرات احتمالی نظیر برق گرفتگی و مرگ هرگز این کارا خودتان انجام ندهید. شما می توانید در صورت خرابی برق و یا چنانچه نیاز به سیم کشی و یا نصب و راه اندازی داشتید با یک تماس کار را به مهندسین خدمات برق بسپارید. خدمات برق ساختمان چنانچه بصورت درست و طبق اصول انجام نگیرد می تواند مشکل ساز شود پس کار خود را به متخصصین کارآمد بسپارید .

خدمات برق ساختمان در سعادت آباد
خدمات برق ساختمان در سعادت آباد

جهت بهره برداری از سیستم های برقی ، سیم کشی و تعمیرات از متخصصان حوزه خدمات برق ساختمان استفاده کنید تا علاوه بر کاهش هزینه ای بیهوده سلامت خود و ساختمان خود را تضمین کنید ، برق در کنار مزایا خطرات فراوانی را دارد در صورت نیاز به تعمیر، سیم کشی و نصب و راه اندازی و نورپردازی فقط با مهندسین خدمات برق ساختمان تماس بگیرد. متخصصین علاوه بر ارایه خدمات مناسب با استاندارد سرعت عمل در کار شما را بالا خواهند برد. با توجه به خطر برق گرفتگی و مرگ هرگز خود کارای برقی را انجام ندهید .

خدمات برق ساختمان در شمال تهران
خدمات برق ساختمان در شمال تهران

با توجه به تنوع در امور خدمات برقی ساختمان ابتدا از کارشناسان مربوطه بخواهید حتما ابتدا تمام سیستم های برقی شما را چک تا در صورت مشکل آن را برطرف کنند. سیستم های برقی علاوه بر پیچیدگی دارای خطرات بسیاری هستند یک اشتباه علاوه بر صدمه مالی فراوان می تواند صدمات جانی نیز به دنبال داشته باشد .لذا از قبل از بوجود آمدن مشکلات بیشتر حتما با مهندسین و کارشناسان حیطه برق در خدمات برق ساختمان مشورت نمایید. در صورت استفاده از مهندسین خدمات برق ساختمان علاوه بر کاهش هزینه در وقت شما نیز صرفه جویی خواهد شد. پس ریسک هزینه را بجان بخرید تا ساختمان و جان خود را در مقابل خطرات برقی ایمن کنید.

I N F O @ N A N O T E J A R A T . C O M | 0 9 1 2 5 0 3 0 0 7 1
تاسیسات ساختمانی | برق ساختمان | خدمات ساختمانی
نانوتجارت پایگاه اطلاعات صنعتی
کلیه حقوق متعلق به نانوتجارت است
Copyright 2024 - All rights reserved