CALL US NOW
09125030071 | 02122087856
آیکون واتساپ

محوطه سازی

محوطه سازی

محیط اطرف تاثیر زیادی بر زندگی انسان دارد و این محیط را خود انسان ها می سازند یکی از فعالیت ها که می تواند تغییرات را در فضای زندگی ما نشان دهد محوطه سازی است که از دیرباز جهت زیباسازی فضاهای باز مورد استفاده قرار می گیرد، برای انجام فضا سازی می توان از وسایل و المان های مختلفی استفاده کرد و یک محیط پویا و زنده را خلق کرد. از آنجا که تنوع در سبک های محوطه سازی بسیار زیاد است، دست مهندسان در این امر باز است و می توانند هر فضایی را بصورت دلخواه محوطه سازی کنند. عمده طراحی محوطه سازی را طراحان فضای سبز و معماران داخلی انجام می دهند. خدمات محوطه سازی در جهت زیبا سازی ویلا ها و مجتمع ها بیشترین درخواست را دارد، چرا که فضای بزرگتر و طراحی آن بیشتر انجام می شود در حالی که حتی فضاهای کوچک نیز از امکان طراحی و ساخت محوطه های زیبا برخوردار هستند. درحوزه خدمات محوطه سازی ساختمان های اداری، مدارس، مهدکودک و بیمارستان ها بر حسب بودجه و همراه با ارائه مشاوره ها و طرح های اولیه و براورد هزینه ها صورت می پذیرد.


اجرای خدمات محوطه سازی دارای محدودیت خاصی نیست، اما برای حفظ تعادل و حفظ هارمونی بهتر است که از قواعد و مقررات محوطه سازی پیروی کنید. تعدد در تنوع محیط ساختمان ها و همچنین افزایش المان های موجود در بازار باعث ساخت سبک های جدید شده است. جدید ترین سبک ایجاد شده سبک فانتزی است این سبک با افزایش جمعیت و کوچک شدن خانه های که فضای کوچکی داشتند هم احساس شد. برای داشتن یک محیط زیبا برای زندگی فقط درون خانه کافی نیست و محیط خارجی هم مهم است و مهندسین معماری خارجی فعالیت گسترده ای برای زیباسازی محیط خارجی خانه ها داشته اند. از مهمترین اصول محوطه سازی بررسی اندازه فضا، نوع آب و هوا و شکل هندسی فضا می باشد چرا که این مسایل جهت تشخیص صحیح سبک مناسب محوطه ما می باشد. این کار توسط مهندسین و طراحان حرفه انجام و همیشه بعد از رعایت این اصول بهترین نتیجه حاصل می شود. طراحی محوطه بر اساس مکان، بودجه، و المان های درخواستی انجام می شود و این عوامل برای طراحان بسیار مهم است. روش اجرای محوطه سازی به این صورت است که ابتدا طرح بررسی و پس از آن مراحل آماده سازی فضا مانند خاک برداری ، کاشت گیاهان و نصب آلمان ها می باشد. تعدادی از روش و سبک ها جهت محوطه سازی را معرفی می کنیم.

  • سبک رومی : در این سبک شکوه معماری و فضا سازی کاخ ها و خانه های رومی پیداست، در این سبک از باغ ها همراه با حوض و استخر و آبنما بصورت سنگ کاری های خاص، منظم و سنگین استفاده می شود و به چهره محوطه عظمت خاصی را می دهد.
  • سبک اسپانیایی : این سبک یک شاخصه ایرانی و اسلامی را در خود دارد و آن استفاده از کاشی کاری و میناکاری است، استفاده از دیوار به عنوان جداکننده و وجود تراس های کوتاه و بلند از جمله خاصیت این نوع محوطه سازی است.
  • سبک ایرانی : در سبک ایرانی مثال های زیادی وجود دارد اما باغ شاهزاده کرمان بهترین نمونه محوطه سازی به سبک ایرانی است که در آن از حوضچه های و کانال های بلند آب در میان درختان است، معماران در این سبک علاقه شدیدی به آب، خاک و درخت نشان داده اند و یک اثر زیبا خلق نموده اند.
  • سبک ژاپنی : در محوطه سازی سبک ژاپنی طبیعت گرایی عنصر اصلی است، یعنی فضا بصورتی چیدمان می شود که گویی این کار دست طبیعت بوده است، استفاده از سنگ فرش، پل های سنگی و چوبی، گیاهان خوراکی خاص و استفاده از عنصری به نام آب، تمام المان ها بصورت نامنظم اما برنامه ریزی شده و از قبل طراحی شده انجام می شوند.
  • سبک ساده : در سبک ساده استفاده از ابزار چوبی و سنتی بیشترین کاربرد را دارد و بیشتردر محوطه های مربع شکل انجام می گیرد.
  • سبک فانتزی : سبک های فانتزی مخصوص فضاهای کوچک است و بیشتر از مسیرهای سنگی ( شن، ماسه ، خاک ) و بوته های کوچک در آن استفاده می شود.
  • سبک مدرنیته : استفاده از مبلمان و ایجاد نشیمن گاه های طبیعی و ایحاد فضا های رسمی در کنار محیط های ساده و بسیار آرام است در این سبک از چمن و المان های چوبی مانند الاچیق وکلبه استفاده بسیاری می شود.
  • سبک کلاسیک : در محوطه سازی کلاسیک بیشتر از المان های سنگی، فواره و حوض استفاده می شود در این طرح ها راه رو های شلوغ بسیار به چشم می خورد. می توان گفت این سبک تلفیقی از سبک ایرانی و رمی است.

خدمات محوطه سازی با بودجه های مختلف قابل انجام است، اما چه طرحی و با چه کیفیتی این مهم است. بسیاری از طرح ها قابلیت اجرا در محوطه شما را به لحاظ زیبایی و ماندگاری را ندارند، اما عده ای بدلیل عدم اگاهی از علم معماری بیهوده هزینه می کنند. این در صورتی است که خدمات محوطه سازی ساختمان با در اختیار داشتن معماران و مهندسین توانمند می تواند با توجه به بودجه و فضای شما بهترین و کامل ترین طرح را آماده و پیاده سازی می کند. مهندسین خدمات محوطه سازی علاوه بر کیفیبیت طرح بر کیفیت المان ها نظارت ویژه ای دارند چرا که کیفیت و ماندگاری المان ها و ابزار مصرفی در نهایت نشان دهنده قدرت و زیبایی کار یک معمار است.

دسته بندی محوطه سازی در نانوتجارت

با توجه به نوع زندگی امروزه انسان و ماشینی شدن آن و نبود امکانات طبیعی مناسب بهترین کار داشتن طبیعت و فضایی زیبا و مناسب برای لحظه در آرامش بودن در منزل است. متاسفانه این تفکر که فقط محوطه سازی برای فضاهای بزرگ است باعث زشت و خنثی بودن محیط منازل شده است و مهم است بدانید محوطه سازی فقط برای ویلاها نیست، بلکه حیاط های کوچک آپارتمانی ، مجتمع ها، فضای مدارس، مهدکودک ها، کارخانه ها، بیمارستان و تمامی مکان های که در آنها جایی برای به رسم در آوردن زیبایی باشد را می توان محوطه سازی کرد. پس حتی کمترین فضا را قدر بدانیم و به زیبایی محیط خانه و کار خود فکر کنید.

محوطه سازی رستوران

محوطه سازی در رستوران ها عمدتا به دلیل چشم نوازی و جذب مشتری انجام می گیرد و به همین دلیل نوع طراحی و المان های مصرفی بسیار مهم می باشد. تنوع در طراحی محوطه رستوان ها بسیار زیاد است و می توان از سبک های مختلف الهام گرفت. در طراحی فضای بیرونی رستوران ها یا همان محوطه سازی از سبک یونانی، ژاپنی، ایرانی، کلاسیک و فانتزی استفاده فراوانی می برند، البته نوع درخواست صاحب رستوان، نوع غذا، منطقه، فضا و اندازه مکان بسیار مهم است. استفاده از المان های مختلف نیز بسته به نوع فضا و سبک انجام می گیرد. المان هایی که بیشترین استفاده را در رستوران ها دارند حوضچه، فواره، مجسمه و آلاچیق ها هستند. البته در برخی از رستوران ها که بشیوه سبک سنتی و ایرانی طراحی می شوند از تخت و صندلی استفاده می کنند و در سبک کلاسیک نیز از مبلمان و میز و صندلی ها به اشکال مختلف بهره می برند. بیشترین محوطه سازی رستوران ها از نوع باغ رستوران است.


در باغ رستوران ها المان پل، و دریاچه بخوبی کار نمی شود چرا که نوع المان بایست با نوع سبک هم خوانی باشد، بطور مثال نمی شود سبک فرانسوی را در باغ پیاده کرد و از المان پل استفاده کرد. چرا که این المان مربوط به باغ ایرانی و ژاپنی می باشد. استفاده از مجسمه و تندیس ها در سبک رومی و کلاسیک رواج بسیار دارد و استفاده از این المان ها در سبک ژاپنی مفهوم خاصی ندارد و جایز نمی باشد. شاید در نگاه اول مشکل خاصی بچشم نخورد اما در حقیقت تلفیق المان و سبک بسیار غیر حرفه ای و باعث ناهماهنگی فضا با سبک محوطه می شود. یکی دیگر از محوطه سازی ها دوستداشتنی رستوران ها محوطه های سقفی است که بر روی سقف یک ساختمان ایجاد می شود، ان نوع محوطه سازی عموما فانتزی می باشد و در آن از خرده سنگ، حصار شیشه ای، چمن مصنوعی و المان های ساده استفاده می شود. طراحی نوع محوطه در آرامش و اشتهای مشتری یک رستوران تاثیر بسزایی دارد و شاید کمی عجیب بنظر برسد که حتی در مزه دهان مشتری تاثیر گذار می باشد. قبل از طراحی و محوطه سازی رستوان باید به نوع رستوران، فضا، مکان و اندازه و شکل زمین توجه شود تا در انتخاب سبک محوطه سازی و المان های محوطه دچار مشکل نشویم.

محوطه سازی رستوران

محوطه سازی مهد کودک

محوطه سازی به منظور زیبا سازی محیط بیرونی انجام می شود و به نوعی همان دکوراسیون خارجی است و طراحی محوطه عموما بوسیله المان های طبیعی انجام می شود. جهت ساخت یک محوطه برای مهدکودک باید به نکات ویژه ای توجه داشت تا خطر خاصی کودکان را تهدید نکند، اگرچه این اصول و مقررات کلی است اما باید بهدقت و مو به مو انجام شود. در مهدکودک ها محوطه باید فضای مناسب برای بازی و آموزش کودکان را داشته باشد تا آموزش ها در کنار بازی انجام گیرد. داشتن محل مناسب برای وسایل چرخدار و موتوری و دسترسی راحت به ساختمان و سرویس بهداشتی از مهمترین ویژگی های محوطه یک مهدکودک است. مهد کودک بایست دارای یک محیط پویا و شاد باشد هم در طراحی داخلی و هم در محوطه بیرونی، زیرا کودکی زمان فراگیری و کامل شدن انسان است. اصول ابتدایی طراحی و ساخت یک محوطه مهدکودک کاملا مشخص و غیر قابل تغییر است که عبارتند از وجود فضای کافی، عدم وجود وسایل خطرناک ( تیز و برند )، وجود گیاه و خاک، استفاده از حفاظ مناسب و استفاده از وسایل بازی استاندارد که همه این موارد باعث حفظ ایمنی و سلامت روحی کودک می باشد. از مسایل مهمی که زیاد در طراحی به آن توجه نمی شود، ادغام درست آلمان های مصرفی و طراحی یک شکل مناسب است.


در برخی از محوطه سازی ها فقط از گیاهان و گل استفاده می شود و هیچ حوضچه خاکی وجود ندارد که این نوع طراحی بلحاظ روانشناسی اشتباه است. استفاده از وسایل بازی غیر استاندارد یکی دیگر از اشتباهات فاحش معماران جهت پایین آوردن هزینه است، که باعث بروز حوادث بسیاری می شود. کف و سطح محوطه بایست نرم و یکدست بدور از هر نوع سنگ و اشیا تیز و برنده باشد، تا به کودکان در هنگام زمین خوردن آسیب وارد نشود. در برخی از محوطه یک حوضچه آب کوچک برای لذت بردن کودکان از آب طراحی می شود که بایست به ابعاد آن توجه ویژه ای داشت تا کودکان در هنگام بازی به خود آسیب نزنند، این حوضچه ها باید پیش ساخته باشند و قدری از زمین فاصله بگیرند تا کودکان امکان ورود به آن را نداشته باشند. در حقیقت محوطه سازی مهدکودک جدای از بحث تفریح یک محیط آموزش کامل و پرورش دهنده ذهن کودک می باشد

محوطه سازی مهد کودک

لینک های مرتبط با محوطه سازی

I N F O @ N A N O T E J A R A T . C O M | 0 9 1 2 5 0 3 0 0 7 1
تاسیسات ساختمانی | برق ساختمان | خدمات ساختمانی
نانوتجارت پایگاه اطلاعات صنعتی
کلیه حقوق متعلق به نانوتجارت است
Copyright 2024 - All rights reserved