CALL US NOW
09125030071 | 02122087856
آیکون واتساپ

تاسیسات موتور خانه ساختمان

تاسیسات موتور خانه ساختمان

تاسیسات موتورخانه از مهمترین اجزای ساختمان در جهت تامین گرمایش و آبگرم مورد نیاز ساختمان بشمار می رود، این تاسیسات بدلیل تنوع فراوان و عمومی بودن بسیار گسترده هستند و در ساختمان ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. تاسیسات موتورخانه ای با گاز و گازوئیل کار می کنند ، تاسیسات موتور خانه ای علاوه بر سوخت ارزانتر خودشان هم نسبت به سیستم های گرمایشی دیگر بسیار ارزانتر هستند و همین امر موجب گردیده است تا استفاده از این نوع تاسیسات گسترده باشد. برای استفاده از موتورخانه باید اطلاعات دقیقی در مورد تاسیسات موتورخانه داشت تا از بروز مشکلات فنی در آینده جلوگیری کنید، یا اینکه در هنگام بروز مشکل بدانید چگونه آن را حل کنید. تاسیسات موتورخانه بسیار پیچیده است به همین منظور برای چک و تعمیر باید تمامی اجزای این تاسیسات را به دقت بررسی کرد. برای بررسی تاسیسات موتورخانه نیازمند شناخت کامل محیط، اجزا و نحوه کارکرد موتورخانه هستیم از این رو ابتدا باید بدانید که محیط موتورخانه و اجزای مورد استفاده باید دارای چه ویژگیهایی باشند.


محیط موتورخانه : در موتورخانه بدلیل وجود تاسیسات حرارتی نباید از مصالح زود اشتعال استفاده شده باشد تا در صورت بروز حادثه دارای مقاومت باشند همچنین موتورخانه باید دارای تهویه مناسب باشد تا بتواند حرارات ایجاد شده در محیط را خارج و هوا مرتبا رفت و آمد داشته باشد. تاسیسات موتورخانه برای نصب نیازمند فضای استاندارد هستند این فضا نباید کمتر از نصف اندازه زیربنای ساختمان باشد همچنین ارتفاع کف از سقف در موتورخانه بایستی بین 2 تا 2.5 متر باشد. علاوه بر این مابین تاسیسات مصرفی در موتورخانه باید فضای مناسب برای انجام تعمیرات و رفع مشکلات احتمالی وجود داشته باشد تا عملیات نصب و راه اندازی و سرویس آن بدرستی انجام گیرد.

اجزای تاسیساتی موتور خانه

کارکرد مناسب موتورخانه در گروه تک تک اجزای تاسیسات موتورخانه می باشد و اجزای اصلی موتورخانه عبارتند از دیگ، مشعل، منبع کویل، منبع انبساط، پمپ، لوله، کلکتور( رفت و برگشت )، رادیاتور، ترموستات، مخزن سوخت و سایر ملزومات که هرکدام نقش خاص خود را جهت ایجاد گرمایش مطلوب در موتورخانه را ایفا می نمایند.

  • دیگ موتور خانه : دیگ بعنوان نگهدارنده آب و مایعات است و آب درون آن بوسیله مشعل گرم و از طریق لوله ها به کل ساختمان منتقل می شود . مشعل : وظیفه اصلی مشعل گرم کردن آب داخل دیگ می باشد، مشعل ها با اتصال به دیگ و لوله منبع انرژی کار می کنند.
  • منبع کویل : یک نوع منبع بصورت ایستاده و یا خوابیده که درون آن لوله های مسی کویل قرار دارد و آب را به وسیله حرارت غیر مستقیم آب و یا بخار گرم می کند.
  • منبع انبساط موتور خانه : منبع انبساط در بالای پشت بام قرار دارد این منبع به جهت کاهش فشار گرما و بخار موجود در دیگ نصب می شود و در زمان کمبود آب درسیستم، آب مورد نیاز سیستم را تامین می کند.
  • پمپ موتور خانه : از پمپ به عنوان افزایش هنده قدرت و سرعت آب استفاده می کنند، یکی از مشکلات نرسیدن آب به طبقات بالاتر می باشد است و اینجاست که پمپ آب را با فشار و قدرت به سمت طبقات بالایی هدایت می کند.
  • لوله : رابط میانی تمام سیستم ها لوله ها هستند ورود آب سرد و خروج آب گرم، لوله ها رابط میان دیگ با منبع انبساط و رادیاتور ها هستند تا آبگرم را به تمام سیستم های موتورخانه انتقال دهند.
  • کلکتور : به عنوان سیستم اندازه گیری و پخش آب است که به دو بخش ورودی و خروجی تقسیم می شود، وظیفه کلکتور تعیین مقدار آب ورودی و خروجی به پمپ و دیگ و سایر مصرف کننده ها می باشد
  • رادیاتور موتور خانه: این بخش از تاسیسات موتورخانه اخرین نقظه انتقال آب و گرمایش است چرا که آبگرم شده توسط شوفاژ و موتورخانه در دیگ از طریق لوله ها به رادیاتورها منتقل می شود تا گرمایش از طریق رادیاتور و لوله های کف ساختمان انجام شود.
  • ترموستات : در تاسیسات موتورخانه اندازه گیری دما بر عهده ترموستات می باشد، ترموستات بر قرار گرفتن بر روی مشعل و اندازه گیری میزان دمای مشعل را کنترل می کند تا هم در انرژی صرفه جویی شده باشد و هم از خطرات احتمالی جلوگیری شود.
  • مخزن سوخت موتور خانه : تاسیسات موتورخانه نیز مانند تمام سیستم ها برای کار کردن نیازمند انرژی می باشند برای راه اندازی موتورخانه ها عموما از گازوئیل استفاده می شود که در مخزن سوخت در موتورخانه نگهداری و از طریق لوله ها به مشعل منتقل می شود.

تاسیسات موتورخانه بایست شناسایی شوند تا در زمان خرابی بتوانید بهترین تصمیم را جهت تعمیر و با تعویض آن بگیرید. تاسیسات موتورخانه حتما باید توسط مهندسین حوزه تاسیسات چک و سرویس گردد و در صورت نیاز تعمیر شود. استفاده از تاسیسات دارای برند معتبر جهت استفاده در موتورخانه بسیار مهم است و بهتر است که پس از مشاوره گرفتن از افراد صاحب فن تاسیسات موتورخانه را خریداری کنید. مهندسین تاسیسات موتورخانه از جمله افراد صاحب نظر در این زمینه هستند.

لینک های مرتبط با تاسیسات موتور خانه ساختمان

I N F O @ N A N O T E J A R A T . C O M | 0 9 1 2 5 0 3 0 0 7 1
تاسیسات ساختمانی | برق ساختمان | خدمات ساختمانی
نانوتجارت پایگاه اطلاعات صنعتی
کلیه حقوق متعلق به نانوتجارت است
Copyright 2022 - All rights reserved