Select Language
ENGLISH | PERSIAN
دسته بندی محصولات
تلفن تماس مانا فیلتر :021-55425679 | موبایل مانا فیلتر : 09101563964

فیلتر کاترپیلار

فیلتر کاترپیلار

شرکت معظم آمریکایی کاترپیلار Caterpillar که بصورت اختصاری CAT نیز گفته می شود یکی از شناخته شده ترین برند های تولید کننده ماشین آلات راهسازی و معدنی در دنیا می باشد. انواع بیل مکانیکی، لودر، بولدوزر، گریدر و دامپتراک های کاترپیلار از سال 1904 فعالیت داشته و امروزه فیلتر کاترپیلار که بر روی موتور های دیزل این برند صنعتی اتصال پیدا می کنند در سطح جهان دارای کاربری هستند. برند کاترپیلار برای اولین بار توسط بنجامین هالت Benjamin Holt با تعویض چرخهای عقب تراکتور و تغییر فرم به شکل بولدوزر برای کمک به پرورش دهندگان کرم ابریشم که در زبان اانگلیسی Caterpillar نامیده می شوند احداث گردید و بر همین اساس نیز به این شکل نامگذاری شد.

فیلتر کاترپیلار از نوع قوطی شکل یا چرخشی Spin-on در انواع مختلفی شامل فیلتر های روغن، فیلتر های گازوئیل، فیلتر های سپراتور آب از گازوئیل و فیلتر هیدرولیک تولید می شود و بر روی موتور ماشین آلات سنگین تولید این برند که امروزه شامل موتور های دیزلی برند کاترپیلار نیز می شود نصب می شود. برند معظم کاترپیلار آمریکا شرکت پرکینز Perkins انگلستان را در سال 1988 به قیمت یک میلیارد و سیصد میلیون دلار خریداری کرده و از آن پس موتور های دیزل این برند تحت نام کاترپیلار عرضه شده که فیلتر کاترپیلار نیز با حداکثر راندمان کاری برای اتصال بر روی این ماشین آلات صنعتی طراحی شده است.

مشخصات مکانیکی فیلتر کاترپیلار Caterpillar

فیلتر کاترپیلار که در قوطی هایی از جنس آلیاژی آلومینیوم برای داشتن وزن سبک تر، مقاومت خوردگی بالاتر در برابر اکسید شدن و زنگ زدگی در تماس با روغن و انواع سوخت، مقاومت فشاری بالاتر در برابر انفجار تحت تنش های فشاری ناشی از جریان سیال و مقاومت حرارتی مناسب تولید می شوند. سطح بیرونی فیلتر کاترپیلار به رنگ زرد کاترپیلاری که این نام نیز بصورت مخصوص بر روی این رنگ ویژه این برند در سطح جهانی شناخته می شود بوده و نام برند CAT بر روی آن همراه با اطلاعات حجمی، فشاری و شرایط کاری قید شده است.

در تولید کارتریج های داخلی قوطی های فیلتر کاترپیلار از بالاترین تکنولوژی جهانی که قابلیت جذب و نگهداری آلاینده در فاز جامد برای فیلتر هیدرولیک و فیلتر روغن و آلاینده هایی در فاز های مایع و جامد برای فیلتر های مدرن گازوئیل کاترپیلار که تحت نام فیلتر سپراتور عرضه می گردند بکار رفته است. طراحی کارتریج بگونه ای است که تراکم لایه های داخلی که اغلب از ترکیبات سلولزی هستند (به جز فیلتر سپراتور که در دو بخش از الیاف مختلف استفاده می کند) از بیرون به داخل افزایش پیدا می کند بگونه ای که لایه های بیرونی ذرات و آلاینده هایی با سایز های بالاتر را جذب کرده و آلاینده های در سایز های پایینتر را عبور می دهند. این تغییر تراکم در ساختار کارتریج فیلتر کاترپیلار از گرفتگی و بسته شدن منافذ در بیرونی ترین سطح کارتریج جلوگیری کرده و باعث می شود آلاینده ها بر حسب سایز های مختلفی که دارند در سطوح مختلفی جذب و حذف شوند.

فیلتر روغن موتور کاترپیلار Oil Filter

در موتور های دیزلی به منظور روانکاری حرکت رینگ پیستون در داخل بوش موتور از روغن و برای پاکسازی روغن از آلاینده ها از فیلتر روغن موتور استفاده می کنند که نقشی موثر در افزایش طول عمر اجزای موتور دیزل دارد. فیلتر کاترپیلار از نوع پیچی برای روغن موتور که تحت نام Cat oil filter مورد استفاده قرار می گیرد از نوع پیچی در ظرفیت های مختلف بر حسب حجم موتور و دبی جریان روغن عبوری تولید می شود. فیلتر روغن موتور کاترپیلار ادامه مطلب ...

فیلتر روغن موتور کاترپیلار Oil Filter

فیلتر هیدرولیک کاترپیلار

سیستم های هیدرولیکی که با جریان روغن هیدرولیک در فشار بالا سر و کار دارند از انواع فیلتر هیدرولیک کاترپیلار بصورت کم فشار و پر فشار با مشخصات فنی مختلف استفاده می کنند. قابلیت جذب آلاینده ها در سطح میکرونی توسط فیلتر کاترپیلار در اتصال روغن هیدرولیک از آسیب به قسمت های مختلف سیستم هیدرولیک از جمله پمپ ها، شیر ها و بالاخص آکومولاتور ها که دارای غشایی نازم هستند جلوگیری به عمل می آورد. سری های متفاوتی از ادامه مطلب ...

فیلتر هیدرولیک کاترپیلار

انواع فیلتر گازوئیل کاترپیلار

گازوئیل Gasoil پر مصرف ترین سوخت در موتور های احتراق ماشین آلات سنگین می باشد. موتور های دیزلی (گازوئیلی) انواع تراک، کامیون، لیفتراک، ماشین های راهسازی و معدنی، دیزل کمپرسور ها، ژنراتور های دیزلی و ... تماما از سوخت گازوئیل استفاده می کنند. سوخت گازوئیل مملو از انواع آلاینده ها در فاز جامد از گرد و خاک و غبار گرفته تا بافتهای مویی شکل، دوده و پلاستیکی و همچنین آلاینده هایی در فاز های مایع که قطرات معلق آب مهمترین آنها هستند می باشد. فیلتر گازوئیل کاترپیلار نیز مانند تمامی برند های دیگر در گذشته تنها با قابلیت جذب آلاینده هایی از قبیل گرد و غبار که در فاز جامد بودند تولید می شده که اکنون نیز همچنان برای کاربری های عادی به همین شکل تولید می شود. با این وجود با بهبود تکنولوژی تولید و قابلیت هایی که کارتریج های مصنوعی پدید می آورند امروزه فیلتر سپراتور کاترپیلار که قابلیت جذب آلاینده ها هم در فاز جامد و هم در فاز مایع را دارند در بازار عرضه می شوند.

آلاینده های گازوئیل در مراحل مختلف از انتقال پالایشگاه تا مخازن و بخش عمده ای از آنها در مخازن افزوده می شوند و استفاده از فیلتر هایی با کیفیت مناسب و قابلیت جذب بالای آلاینده ها در فاز های مختلف می تواند نه تنها به افزایش راندمان موتور های دیزلی بلکه جلوگیری از آسیب به قطعات گردد. امروزه فیلتر کاترپیلار اصلی آمریکایی با وجود قیمت نسبتا بالایی که به بسیاری از برند های دیگر دارد بالاخص برای صنایع و ماشین آلات دریایی و نفت و پتروشیمی مصرف عمده ای دارد.

فیلتر سپرایتور آب از گازوئیل کاترپیلار

فیلتر سپرایتور آب از گازوئیل یکی از مدرن ترین نوع فیلتر های مصرفی برای تصفیه گازوئیل قبل از ورود به محفظه سیلندر می باشد. فیلتر سپرایتور کاترپیلار از نوع آب گیر که دارای یک دریجه تخلیه آب ذخیره شده می باشد ابتدا با جدا سازی آلاینده های فاز جامد و سپس با بکارگیری لایه هایی مصنوعی از کارتریج در جمع آوری و حذف قطرات آب معلق در گازوئیل می پردازد. کاربری فیلتر سپرایتور کاترپیلار به بهبود کیفیت فرایند احتراق ادامه مطلب ...

فیلتر سپرایتور آب از گازوئیل کاترپیلار

فیلتر هوای موتور کاترپیلار Caterpillar

فیلتر های کارتریجی یا سطلی برای تصفیه هوای ورودی به موتور های دیزل که بصورت ایتوانه ای با برند کاترپیلار تولید می شوند دارای قابلیت جذب و نگهداری آلاینده های هوا از نوع گرد و غبار، دوده و آلاینده های محیطی در سایز های میکرونی می باشند. فیلتر هوای کاترپیلار Caterpillar که برای اتصال ورودی کمپرسور ها در مرحله مکش هوا نیز بکار گرفته می شود دارای خروجی هوا با کیفیت بسیار بالایی بوده که اولا به افزایش راندمان کمک کرده و ثانیا از ورود آلاینده ها که سبب رسوب در موتور و یا پمپ اسکرو کمپرسور می شود جلوگیری به عمل می آورد و ادامه مطلب ...

فیلتر هوای موتور کاترپیلار Caterpillar

مقایسه فیلتر برند کاترپیلار با برند های دونالدسون و فیلیتگارد

مقایسه برند های مختلف تولید کننده فیلتر آلات صنعتی می تواند در چند بخش شامل قابلیت های جذب، طول عمر و قیمت صورت پذیرد. سه برند آمریکایی تولید کننده فیلتر آلات ماشین آلات سنگین یعنی فیلتر دونالدسون، فیلتر فیلیتگارد و فیلتر کاترپیلار همواره در حال رقابت به منظور افزایش قابلیت های کاری بوده و هر سه نیز دارای استاندارد های معتبر جهانی با قابلیت های فوق العاده ای هستند. دو برند فیلتر فیلیتگارد و کاترپیلار هر دو تولید کننده موتور های دیزل نیز هستند که این یک مزیت محسوب شده که اولا فیلتر آلات تولیدی خود را بصورت قطعه OE بر روی ماشین آلات و موتور های دیزل تولیدی خود نصب می کنند و ثانیا بررسی شرایط تولید و مصرف درک بهتری از نیاز های ماشین آلات و موتور های دیزلی از انواع فیلتر ها را به دنبال دارد.

فیلتر گازوئیل لودر 950 کاترپیلار
فیلتر گازوئیل لودر 950 کاترپیلار
فیلتر روغن بیل مکانیکی 320 کاترپیلار
فیلتر روغن بیل مکانیکی 320 کاترپیلار

برند های معتبر تولید کننده فیلتر آلات صنعتی محدود به چند مورد یاد شده نبوده و برند هایی چون ویکس VIX ، بالدوین BALDWIN از آمریکا، برند های معتبری چون MANN ، ولوو VOLVO از اروپا و حتی برند های ژاپنی نیز در دسته پر عمر ترین و کاربردی ترین برند های معتبر فیلتر های ماشین های سنگین قرار دارند. شایان ذکر است که فیلتر Caterpillar کاترپیلار در موتور های دیزل دریایی دارای مصرف گسترده تری از برند های دیگر است.

مقایسه فرایند تولید فیلتر کاترپیلار با برند های دیگر

عملکرد برتر چیزی است که از تمامی محصولات برند کاترپیلار آمریکا انتظار می رود چه صحبت از تجهیزات هیدرولیکی باشد، چه صحبت از ماشین آلات حمل و نقل چه صحبت از فیلتر آلات صنعتی. تلرانس برای اجزای حرکتی در کلیه محصولات برند کاترپیلار کاهش پیدا کرده است که در برخی موارد به کمتر از 3 میکرومتر یا 3 میکرون نیز می رسد و از همین رو قابلیت بالای جذب آلاینده در فیلتر ها نیز از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. در واقع قابلیت های منحصر به قرد و برتر فیلتر کاترپیلار اصلی در ممانعت از آسیب رسی به اجزای متحرک موتور ها کمک شایانی می نماید. AFSI که در واقع مخفف Advanced filteration system incorporated یا سیستم فیلتراسیون پیشرفته به تولید فیلتر های کاترپیلار برای سیالات در شهر النوی شیکاگو آمریکا و همچنین در جمهوری چک می پردازد.

استفاده از ماشین آلاتی تمام اتوماتیک بر گرفته از بالاترین تکنولوژی صنایع ماشین سازی و رباتیک در هر دو مرکز تولید AFSI فیلتر کاترپیلار CAT تضمینی برای قابلیت های کیفی مناسب تمامی محصولات این برند می باشد. تمرکز بر روی کیفیت در این مراکز تولید با رعایت تمامی پروسه های منحصر به فرد بکار گرفته شده برای تطابق این فیلتر آلات با نیاز های موتور های دیزل کاترپیلار صورت می پذیرد. اولین قدم در رسیدن به کیفیت برتر رعایت استاندارد های دقیق در تولید کاغذ بدنه کارتریج فیلتر کاترپیلار می باشد. گرید های اختصاصی مختلفی برای کاغذ مصرفی در تولید کارتریج های فیلتر های هیدرولیکی، گازوئیل و روغن در نظر گرفته می شود.

در اغلب برند های تولید کننده فیلتر بخشی از سطح مقطع کاغذ سلولزی فیلتر در دو سمت لبه برای ثابت نگهداشتن کارتریج هدر می روند که کاهش سطح مقطه کاهش طول عمر و کاهش دبی جریان سیال عبوری از فیلتر را نیز در پی دارد. در تولید فیلتر آلات کاترپیلار از روشی به نام Acrylic beading برای ایجاد ثبات در اتصال بدون از دست دادن سطح مقطع لایه ها استفاده می شود. علاوه بر این در مرکز کارتریج فیلتر کاترپیلار از یک تیوب های استوانه ای غیر فلزی Non-metallic center tube استفاده می شود که دارای طراحی هایی به شکل حفره و شیار هایی برای هدایت سیال بصورت بهینه و خاص طراحی شده اند. این استوانه پلاستیکی نه تنها عدم واکنش پذیری با سیالات را بر خلاف فلز پدید می آورد بلکه 30% مقاومت بالاتری نسبت به هسته های فلزی دارد.

فیلتر های صنعتی با کیفیت به جذب و نگهداری آلاینده ها می پردازند. فیلتر کاترپیلار با بکارگیری تکنیکی منحصر به فرد تحت نام Spiral Roving که با قرارگیری یک نوار نازک بصورت مارپیچ بر روی سطح چین های کارتریج صورت می پذیرد برای ثبات در نگهداری این سازه سولزی استفاده می کند که بر روی سطح فیلتر دیده می شود. در واقع عدم بکارگیری روش Spiral Roving أر تولید بسیاری دیگر از فیلتر آلات سبب می شود که شیار های سطحی سلولز فیلتر تحت فشار و دما دچار تاب برداشتگی، نزدیکی و دوری موضعی لایه ها از هم گردد. علاوه بر این از یک اشعه ماورا بنفش برای افزایش استحکام و ثبات بهتر بر روی رزین لبه های فیلتر کاترپیلار استفاده می شود.

یکی دیگر از مشخصه های منحصر به فرد فیلتر های کاترپیلار استفاده از سرپوش هایی از جنس پلی یورتان Polyurethane End Cap می باشد. پس از اینکه مدیا یا بدنه کارتریج فیلتر کاترپیلار به خوبی خشک شد، ترکیبات پلی یورتان در داخل قالب هایی تزریف می شود. در این مرحله کارتریج در داخل مخلوط پلی یورتان وارد می شود و پلی یورتان برای ایجاد حداکثر قابلیت نگهداری به داخل مدیا نفوذ و جذب می شود. به همین ترتیب بر روی سطح دیگر مدیا نیز از یک پوشش مشابه استفاده شده و سپس برای خشک شدن وارد فر می شود. این نوع ایجاد پوشش پلی اورتان در دو سمت اتصال کارتریج فیلتر کاترپیلار مانع از گذر کردن آلاینده ها از کناره های فیلتر که در بسیاری محصولات برند های دیگر اتفاق می افتد می شود. در این مرحله از تولید توضیحات و اطلاعات مربوط به کارتریج بر روی آن پرینت می شود. در صورتیکه نوع فیلتر Spin-on یا پیچی باشد در این مرحه وارد کن یا قوطی هایی در ادامه تولید می شود. کارتریج های کاترپیلار پس از تولید دو مرحله تست ظاهری توسط تکنسین ها و تست لیزر را سپری می کنند.

پلیت های سری آلومینیومی Aluminum top plates برای کارتریج هایی که برای تولید فیلتر های پیچی طراحی شده اند تولید می شود. یک دوربین کامپیوتری به تست قطر و دنده های سری آلومینیومی پرداخته و نمونه هایی که اندکی اختلاف سایز داشته باشند را از مدار تولید خارج می کند. Can یا قوطی نگهدارنده کارتریج فیلتر کاترپیلار نیز مانند خود مدیا مطابق با استاندارد هایی منحصر به فرد برای فیلتر آلات کاترپیلار CAT تولید می شود که در این مرحله به تولید Open Piece Can می انجامد. طراحی یک تکه این قوطی ها قابلیت تحمل فشار بالاتر و تحمل فشار ناشی از تنش خستگی Fatigue توسط قوطی فیلتر های کاترپیلار را نسبت به قوطی هایی که بصورت دو تکه تولید می شوند فراهم می کند.

اجزای داخلی فیلتر پیچی کاترپیلار CAT

اجزای بدنه فیلتر پیچی کاترپیلار CAT

در شکل بالا اجزای داخلی فیلتر های پیچی استوانه ای یا Spin-on کاترپیلار CAT را می بینید. آنچه میبینید بیانگر برخی از مشخصات منحر به فرد فیلتر کاترپیلار که قابلیت و راندمان بسیار بالای این برند در اتصالات انواع ماشین های راهسازی، ژنراتور ها، کمپرسور ها دستگاه های CNC است اشاره دارد. برخی از مشخصات کیفی که در تولید فیلتر کاترپیلار با اجزایی که مشاهده می کنید در زیر مورد بحث قرار گرفته اند. لازم به ذکر است که با کلیک بر روی عکس اجزای فیلتر کاترپیلار جزئیات بیشتری را می توانید مشاهده نمایید.

فیلتر های اتصالی انواع ماشین آلات راسازی CAT

ماشین آلات راهسازی کاترپیلار محصول کشور آمریکا و در دسته قدرتمند ترین نوع ماشین های راهسازی که دارای کاربری گسترده ای بالاخص در شکل بولدوزر، بیل مکانیکی و لودر هستند می باشد. در قسمت های مختلف از جمله موتور دیزلی ماشین های راهسازی کاترپیلار CAT از انواع فیلتر روغن، فیلتر سپراتور آب از گازوئیل و حتی فیلتر هوای کاترپیلار استفاده می شود. وجود سیستم های هیدرولیک متنوع بالاخص سیستم های جک بیل های مکانیکی و لودر استفاده و کاربری روغن هیدرولیک کاترپیلار را نیز بر روی این ماشین آلات بصورت قطعه اصلی OE تبدیل نموده است.

بولدوزر های کاترپیلار D8, D11 و بیل های مکانیکی E320, E325, E330 که دارای توان موتور بسیار بالایی بوده و در اغلب کاربری های سخت معدنی و راهسازی مورد استفاده قرار می گیرند که اغلب از نظر قدرتی در رده های بالاتری نسبت به بسیاری برند های دیگر از جمله ولوو و هیوندا اما از نظر سرعت عملکرد در رده های پایین تری قرار دارند. فیلتر هوای کابین کاترپیلار برای تصفیه هوای کابین سرنشینان ماشین های راهسازی این برند که اغلب در محیط هایی با آلودگی و گرد و غبار بالا استفاده می شوند، فیلتر های سوخت با قابلیت جذب آب معلق که به افزایش توان خروجی موتور دیزل کاترپیلار می انجامند و فیلتر های هیدرولیک پر فشار که برای تصفیه روغن هیدرولیک در گردش در بخش های هیدرولیک ماشین آلات راهسازی کاترپیلار عمل می کنند با این برند به رنگ زرد کاترپیلاری و مشخصات مکانیکی متناسب با این ماشین آلات عرضه شده اند.

I N F O @ N A N O T E J A R A T . C O M | 0 9 1 2 5 0 3 0 0 7 1
نانوتجارت پایگاه اطلاعات صنعتی
کلیه حقوق متعلق به نانوتجارت است
Copyright 2024 - All rights reserved