Select Language
ENGLISH | PERSIAN
دسته بندی محصولات
تلفن تماس جهت مشاوره و دریافت استاندارد CE :09125938223

استاندارد CE ، نشان CE چیست

نشان CE - استاندارد CE استاندارد CE در واقع معرف انطباق کیفی محصول با استاندارد های معتبر مورد قبول در اتحادیه اروپاست که توسط مراجع معتبر و با انجام تست های کیفی و امنیتی روی محصولات صادر میشود. نشان CE، استاندارد CE ، بر خلاف استاندارد ایزو که صرفا یک استاندارد سازمانی مدیریت کیفیت اجراست و در واقع معیاری برای تثبیت کیفیت محصول نیست دارای رده های بالایی از تست کیفیت بوده و به زبان ساده تر کالایی که استاندارد CE دارد کیفیت مقبولی نیز دارد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در راستای ایجاد اروپای واحد و کنترل فروش و گردش آزاد کالاها در این حوزه، اقدام به هماهنگ نمودن استانداردهای ملی و منطقه ای خود نمودند و بدین ترتیب علامت CE نشانگر انطباق محصول با استانداردها ، قوانین و مشخصات تعریف شده در اروپای متحد است و بعنوان یک سیستم پذیرفته شده جهت حصول اطمينان ازكيفيت ، ايمني والزامات زيست محيطي به سرعت درحال گسترش دركليه كشورها ميباشد.

هر چند هدف اصلی اخذ علامت استاندارد محصول اتحادیه اروپا (CE)، کسب مجوز ورود آزاد کالای تولیدی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU)و منطقه آزاد تجاری اروپا بوده لیکن تاثیر چشمگیر آن در رشد فروش و افزایش اعتبار تولید کنندگان در بازار داخلی و امکان صادرات به سایر کشورهای مشمول این استاندارد (شامل كشورهاي حوزه خليج فارس/ کشورهای آسیای میانه شامل آذربايجان،ارمنستان،تركمنستان،گرجستان،تاجيكستان،ازبكستان، عراق، تركيه،آفريقاي جنوبي و...) نیز انکار ناپذیر می باشد، به نحوی که تعدد درخواستهای ارائه شده از سوی تولید کنندگان محترم در صنایع گوناگون، طی سالهای گذشته و جاری چندین برابر سالهای گذشته بوده است.

از دیگر مزایای اخذ استاندارد اتحادیه اروپا امکان شركت درمناقصات بزرگ دولتی درحوزه¬هاي نيرو، نیروگاهی، پتروشيمي و ... بوده و اخذ این استاندارد به نوعی مزيت رقابتي وتبليغاتي نیز محسوب می¬شود.

چه کالاهایی نیاز به استاندارد CE دارند؟

انحاديه اروپا محصولات را طبقه بندي كرده و به هر طبقه اصطلاحا دايركتيو گفته ميشود ،مثل دايركتيو مديكال،برقي،ساختماني و ….. كليه شركتهايي كه توليد كننده هستند و محصولي دارند كه در يكي از دايركتيوهاي اتحاديه براي محصولشان استاندارد تعريف شده باشد(اصطلاحا استاندارد هارمونايز داشته باشند)امكان اخذ گواهي CE اروپا را دارند و چنانچه محصولي دايركتيو نداشته باشد يا استانداردش در دايركتيو مربوطه هارمونايز نشده باشد ،ميتواند گواهي انطباق با استاندارد اروپا يا گواهي محصول را اخذ كند لازم به ذكر است بسياري از محصولاتي كه در خارج از اروپا و بالاخص در ايران از لوگوي CE براي محصولات خود استفاده ميكنند ،در واقع همين گواهي محصول را گرفته اند و اصلا محصول توليدي آنها دايركتيو ندارد با استانداردش هارمونايز نيست ولي بدليل ناآگاهي و نبودن نظارت درست همه شركتهاي دريافت كننده گواهي اروپا از لوگو استفاده ميكنند و مشكلي هم در خارج از اتحاديه اروپا نخواهند داشت ولي از لحاظ قوانين اتحاديه فقط محصولات داراي دايركتيو و استاندارد هارمونايز كه گواهي دريافت كرده اند حق استفاده از لوگو را دارند و بقيه محصولات صرفا گواهي محصول انطباق با استاندارد اروپا اخذ ميكنند كه نشاندهنده همخواني محصول توليدي آنها با استاندارد اروپاست.

از آنجا که اتحادیه اروپا شامل کشورهایی بسیار پیشرفته در زمینه صنعت و تکنولوژی است من جمله آلمان، استاندارد های سختی نیز برای ورود کالا به این منطقه دارد. بنا براین دریافت استاندارد CE ، نشان CE، که ویزای ورود کالا به اروپاست برای کالاهای مختلف الزامی است. برخی از این کالا ها طبق کدی تعیین شده مورد بررسی قرا میگیرند که کالاهای دسته بندی شده بوده و معمولا نقش امنیتی دارند که اختلال در نقش این محصولات مشکلات امنیتی بوجود میاورد مانند انواع مشعل ها، مخازن تحت فشار، اتصالات لیفتینگ و ...
دریافت استاندارد CE معمولا دو انگیزه را مطلبد. اولا شرکتها و کارخانجاتی که قصد صادرات محصولات خود به اروپا را دارند و دیگر شرکتها و کارخانجاتی که میزان فروش آنها در گرو ایجاد اطمینان در مشتریان از کیفیت بالای محصولات است.
باید در نظر داشت با بالا رفتن تدریجی سطح دانش افراد درک بهتری از کیفیت نیز بوجود امده و نیاز به استاندارد های معتبر جهانی از جمله نشان و استاندارد CE نیز بالا تر میرود. مضاف بر این از آنجا که ایران کشوری با سطح بالایی از کیفیت مواد و محصولات وابسته به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است، بسیاری از کارخانجات و شرکتهای ایرانی فعال در این صنایع با دریافت نشان CE، استاندارد CE، میتوانند بخش قابل قبولی از محصولات خود را به اروپا صادر نمایند.

مشاوره دریافت استاندارد CE اتحادیه اروپا

هزينه اخذ استاندارد CE چقدر است?

بر خلاف ايزوها كه تقريبا رنج قيمتي مشخصي دارند ،هزينه هاي استاندارد CE بر حسب نوع محصول ،دايركتيو مربوطه و نوع گواهي دريافتي كه Accredit باشد يا انطباق متفاوت است و بستگي به عوامل مختلفي دارد. تعداد تستهاي مربوطه براي محصول مورد نظر ،گروههاي محصولي و عوامل زيادي تعيين كننده قيمت هستند ولي مشخصا در تمامي Notified Bodyها براي محصول مشابه رنج قيمتي بسيار نزديك بهم ميباشد و تفاوت فاحش در قيمتهاي اعلامي در صورت بالاتر بودن بدليل وجود واسطه ها و در صورت خيلي پايين تر بودن به دليل غير معتبر بودن مرجع صادر كننده گواهي ميباشد و قيمتهاي خيلي پايين معمولا گواهينامه هابي هستند كه توسط NB ها صادر نميشوند.

روش های اخذ استاندارد اتحادیه اروپا CE

براي كليه محصولاتي كه در دايركتيوهاي اتحاديه اروپا براي آنها استانداردي هارمونايز شده به دو روش امكان اخذ گواهي وجود دارد:

در روش اول بر حسب نوع دايركتيو ،نوع محصول و قوانين دايركتيو ممكن أست نياز به تست محصول در اتحاديه اروپا و بازديد خط توليد توسط كارشناسان اروپايي يا نظارت بر انجام تست توسط كارشناس اروپايي (براي محصولات حجيم و سنگين غير قابل ارسال)وجود داشته باشد و در برخي موارد الزام داشتن سيستم مديريت كيفيت ايزو نيز وجود دارد.

در روش دوم تكنيكال فايل آماده و ارسال ميشود و تست ريپورت داخلي نيز مورد قبول است و بر اساس مطالعه تكنيكال فايل ارسالي گواهي توسط دفتر NBدر اروپا صادر ميشود گواهينامه هاي خود اظهاري كه در ايران توسط مراجع غير قانوني صادر ميشود و به مشتريان اطلاعات نادرست ميدهند نيز مورد تاييد نيست.

خود اظهاري يعني خود توليد كننده اظهار ميكند مطابق قوانين اتحاديه اروپا و دايركتيو مربوط به محصولش،توليدش مطابق استاندارد هارمونايز مربوطه ميباشد و مداركش كامل و جامع است و الرامات دايركتيو مربوطه را رعايت كرده اند و اساسا خود اظهاري به معاني ادعا و اظهار خود توليد كننده است نه اينكه يك مرجع غير قانوني يك گواهي كه صرفا از نظر اتحاديه اروپا يك برگ پرينت كاغذ است را بعنوان گواهي خود اظهاري با هزينه كمتر از مراجع معتبر به مشتري ارائه دهد.متاسفانه اين مورد در ايران بسيار روال است.

در مواردي كه خود مشتري اظهار ميكند توليدش انطباق با دايركتيو و استاندارد هارمونايز خاصي دارد،معمولا در زمان صادرات به اروپا محصول مجدد تست ميشود و خود اظهاري در اتحاديه اروپا براي همه دايركتيوها و همه محصولات پذيرفته نيست و همه توليد كنندگان نميتوانند با اظهار خودشان محصول را صادر كنند و در مجموع چنانچه گواهي از NB دريافت شده باشد صادرات راحت تر است ،چون يك مرجع معتبر قبلا صحه گذاري كرده است.

استاندارد اروپا CE توسط چه مراجعي صادر می شود؟

در انحاديه اروپا حدود ٣٠٠٠ مركز معتبر جهت صدور گواهينامه CE وجود دارد كه همگي با كد ٤ رقمي قابل رديابي هستند هركدام از اين مراجع اجازه صدور گواهي Accredit براي يك يا چند دايركتيو را دارند و در حوزه تخصصي خودشان فعاليت ميكنند ولي در خصوص گواهينامه هاي انطباق با دايركتيو معمولًا منعي وجود ندارد و اكثر در ساير دايركتيوهايي كه Accredit نيستند نيز گواهينامه انطباق صادر ميكنند.

تمامي شركتها چه آنهايي كه محصولاتشان دايركتيو دارد و استاندارد هارمونايز دارند و امكان اخذ CE براي آنها وجود دارد و چه محصولاتي كه فقط استاندارد اروپايي دارند و دايركتيوي برايشان تعريف نشده ،بايد از Notified body هايي كه با كد ٤ رقمي در اتحاديه تعريف شده اند گواهي CE يا گواهي انطباق با استاندارد اروپا (گواهي محصول ) را اخذ كنند و ساير گواهينامه هاي كه با عناوين مختلف از ساير مراجع صادر ميشود ،فاقد اعتبار است لازم به ذكر است Certified Body ها فقط اجازه صدور گواهي سيستمي (ايزوها) را دارند و گواهينامه هاي با ماهيت محصول حتما بايد توسط Notified Body ها صادر شود.

تفاوت نشان CE و نشان محصول چین

نشان CE و صادرات چین در سالهای اخیر ما به این اطمینان خاطر رسیده ایم که جنسی که نشان استاندارد CE اتحادیه اروپا را دارد از کیفیت مناسبی نیز برخوردار است. در عین حال که این تصور کاملا درست است تفکر اینکه هر نشانی از نشان استاندارد اروپاست بسیار نادرست است. باید در نظر داشت که علامتی بر روی کالاهای چینی ثبت شده است که در واقع بسیار شبیه به استاندارد CE اروپاست با این تفاوت که دو حرف در دل هم فرو رفته اند و این در حالی است که حروف مربوط به استاندارد CE اتحادیه اروپا از هم فاصله داشته و با اتمام حلال دایره مربوط به حرف اول حرف دوم شروع شده است.
البته به اشتباه این تصور بوجود نیاید که این کالا ها تقلبی هستند و سعی در جعل نشان استاندارد CE اروپا را دارند، بلکه این علامت صرفا به معنای این است که کالا در چین تولید شده است.
به استحضار میرساند دفتر منطقه ایران Instituto De Certificavion CDQ اسپانیا ) ICDQ ، ) در حال حاضر بهره گیری از مجرب ترین کارشناسان ایرانی و غیر ایرانی در زمینه ارائه خدمات ثبت و صدور گواهینامه استاندارد محصول اتحادیه اروپا ) CE MARK ( فعالیت مینماید . ICDQ اسپانیا دارای شماره ثبت رسمی 8822 صادره توسط مرجع andoN ، بعنوان یکی از سازمانهای ثبت و صدور گواهینامه CE در اتحادیه اروپا در خصوص محصولات ساختمانی شناخته میشود . هدف اصلی اخذ علامت استاندارد محصول اتحادیه اروپا ) CE ( ، کسب مجوز ورود آزاد کالای تولید به کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده ، لیکن تاثیر چشمگیر آن در رشد فروش و افزایش اعتبار تولید کنندگان در بازار داخلی و همچنین بازار کشورهای همسایه و منطقه نیز انکارناپذیر میباشد ، به نحوی که تعداد درخواستهای ارائه شده از سوی تولید کنندگان محترم در صنعت ساختمان طی سالهای جاری چندین برابر سالهای گذشته بوده است . علاوه بر اهمیت اخذ گواهینامه CE جهت صادرات محصول ، با توجه به اجباری شدن اخذ استانداردهای ایران برای محصولات ساختمانی توسط موسسه استاندارد ایران و سایر سازمانهای قانون گذار ، دریافت گواهینامه CE جهت تسریع و تسهیل گردیدن روند تایید محصولات توسط سازمان استاندارد ایران نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد . دفتر ICDQ اسپانیا مفتخر است با داشتن نمایندگی انحصاری در ایران بعنوان مجموعه پیشرو در کشور ، خدمتگزار صنعت ساختمان جهت ثبت و صدور گواهینامه و نشان اصلی ) Original ( استاندارد محصول اتحادیه اروپا ) CE ( بوده و رسالت خود را در عرصه ارتقاء کیفیت تولید کنندگان محترم ایفا نماید .

I N F O @ N A N O T E J A R A T . C O M | 0 9 1 2 5 0 3 0 0 7 1
نانوتجارت پایگاه اطلاعات صنعتی
کلیه حقوق متعلق به نانوتجارت است
Copyright 2022 - All rights reserved