Select Language
ENGLISH | PERSIAN
دسته بندی محصولات

سیم برش الماسه

سیم برش الماسه

سیم برش الماسه در واقع نوعی سیم بکسل یا طناب فولادی می باشد که با مشخصاتی ویژه در معادن سنگ برای برش زدن قطعات سنگ مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به شرایط خاص معادن سنگ و ابعاد وسیعی که این تخته های بزرگ سنگ دارند عملا امکان برش آنها از طریق ماشین آلات برش سنگ که به شکل فرز عمل می کنند نبوده و می بایست از راهکاری متفاوت در برش استفاده نمود. در این روش با بکارگیری سیم برش الماسه و حرکت رفت و بر گشتی آن بر روی سطح سنگ با ایجاد سایش سطحی در هر سیکل رفت و برگشت سطح سنگ دچار سایش شده و سیم برش الماسه تا اندازه ای در داخل سطح پیش می رود تا جایی که به برش کامل سنگ در ابعاد دلخواه بیانجامد.

سیم برش الماسه البته به تنهایی در برش و سایش شرکت نمی کند بلکه از قطعاتی به شکل حلقه یا رینگ که به آنها الماس گفته می شود در فواصل مشخص بر روی سطح سیم بکسل الماسه اتصال پیدا کرده و در واقع این حلقه ها هستند که دارای قابلیت سایشی بالایی بوده در تماس با سنگ سایش و در نهایت برش ایجاد می کنند. متریال های بکار گرفته شده در فراوری این حلقه ها خاص بوده و مقاومت سایشی یا سختی سطحی از معمترین فاکتور های کیفی آن محسوب می شود.

مشخصات فنی سیم برش الماسه

سیم برش الماسه یک سیم بکسل فولادی در گرید های بالا می باشد که اغلب در سایز 4.8 میلیمتر با مغزی فولادی در برش شرکت می کند. ساختار ویژه 6X7WSC پر کاربردترین ساختار در تولید سیم برش الماسه بوده که در ساختار خود از 6 استرند یا رشته که هر رشته از 7 مفتول فولادی به هم تنیده است تشکیل می شود. علاوه بر ساختار مشخص پروفیل مفتول های سیم برش الماسه نیز یکی دیگر از مهمترین فاکتور ها در تولید بوده که از نوع کامپکت Compact تولید می شود. با توجه به قرار گیری الماس های حلقه ای شکل بر روی سطح بیرونی استرند های سیم برش الماسه داشتن پروفیل هایی با سطح تخت در بیرون نه تنها به قرارگیری و نشستن بهتر الماس ها بر روی سطح سیم برش الماسه می انجامد بلکه بطور کلی سیم بکسل های کامپکت دارای حداکثر مقاومت سایشی در تماس با سطوح زبر هستند و این سبب می شود در صورت تماس مستقیم سیم برش الماسه با سطح سنگ نیز حداکثر مقاومت در برابر سایش پدید آید. لازم به ذکر است که تکنولوژی و مراحل تولید سیم بکسل کامپکت پیچیده تر از سیم بکسل های معمولی بوده و بنابراین در قطر برابر قیمت سیم برش الماسه با ساختار کامپکت بصورت قابل توجهی بالاتر از سیم بکس های معمولی خواهد بود.

تنسایل مقاومت کششی Tensile از دیگر فاکتور های کیفی تاثیر گذار بر عملکرد و قیمت سیم برش الماسه محسوب می شود. در حالی که تنسایل متوسط کششی سیم بکسل های صنعتی اغلب 1560 نیوتن بر میلیمتر مربع برای صنایع آسانسور و سیم های هفت لا، 1770 نیوتن بر میلیمتر مربع برای برخی سیم بکسل های نتاب تاور کرین ها، سیم بکسل حفاری و سیم بکسل جرثقیل، 1960 نیوتن بر میلیمتر مربع برای سیم بکسل های اسلینگ در کشش های سنگین می باشد سیم برش الماسه با برند یوشامارتین Usha-Martin نیز از تنسایل 1960 نیوتن بر میلیمتر مربع N/mm2 استفاده می کند که تنسایل بسیار بالایی است.

تاثیر تنسایل بر عملکرد و کیفیت سیم برش الماسه

در بررسی کیفی تمامی قطعات فولادی تنسایل همواره یکی از مهمترین فاکتور های کیفی محسوب می شود. با توجه به این نکته که در برش قطعه های بزرگ سنگی در معادن سیم برش الماسه و الماس های سطحی آنها می بایست بصورت رفت و برگشتی بر روی سطح سنگ کشیده شوند طبیعتا با افزایش نیروی کششی در هر بار رفت و برگشت الماس ها با نیروی بیشتری بر روی سطح سنگ کشیده شده و در هر سیکل کاری عمق بیشتری از سنگ را برش می دهند. افزایش کشش سیم برش الماسه نیاز به میزان مقاومت کششی یا تنسایل بالایی دارد که مانع از پارگی سیم برش الماسه تحت کشش شود.

نانوتجارت برش سنگ با سیم برش الماسه

برند های مختلف از سیم برش الماسه سایز 4.8 میلیمتر با تنسایل های مختلفی که اغلب بالای 1770 نیوتن بر میلیمتر مربع است استفاده می کنند. در ایم میان سیم برش الماسه با برند یوشارمارتین که در واقع محصولی تولید کشور هند اما تحت لیسانس انگلستان می باشد به منظور ایجاد حداکثر مقاومت کششی از سیم بکسل تنسایل 1960 نیوتن بر میلیمتر مربع بصورت کامپکت تحت نام سیم برش الماسه استفاده می کند.

درک بهتر تنسایل سیم برش الماسه

شاید برای شما سوال پیش بیاید که مفهوم تنسایل بالای سیم برش الماسه و بعنوان مثال تنسایل 1960 نیوتن بر میلیمتر مربع چیست؟
تنسایل یک مشخصه مکانیکی می باشد که به شما در انتخاب بهتر هر گونه قطعات صنعتی در درک مقاومت کشش کمک می کند. تنسایل 1960 نیوتن بر میلیمتر مربع بدین معنا است که سیم برش الماسه به ازای هر میلیمتر مربع از سطح مقطع برش خود در حالت نزدیک به پارگی کامل باری برابر با 196 کیلوگرم را تحمل می کند. از آنجایی که سایز پر کاربرد سیم برش الماسه 4.8 میلیمتر می باشد، با در نظر گرفتن رابطه ریاضی مساحت سطح مقطع دایره ای A=D^2π/4 مطابق زیر مساحت سطح مقطع سیم برش الماسه را خواهیم داشت.
A=D^2π/4=(4.8^2*3.14)/4=18.86 mm2
بنابراین مساحت سطح مقطع برش سیم برش الماسه با قطر 4.8 میلیمتر برابر با 18.86 میلیمتر مربع خواهد بود و از آنجایی که هر میلیمتر مربع از سطح مقطع سیم برش الماسه قابلیت تحمل 196 کیلوگرم بار در حالت شکست را دارد بار کلی برابر با 3.5 تن خواهد بود.

لازم به ذکر است که مفهوم تنسایل در نمودار تنش و کرنش در نقطه ای بالاتر از تغییر شکل الاستیک و در واقع در نقطه اکسترمم مطلق قرار گرفته و بدین معنا نیست که سیم برش الماسه این میزان بار را بدون مشکل در ناحیه الاستیک تحمل نموده و با حذف شدن بار به وضعیت اولیه خود باز می گردد. برای اغلب فلزات یک ضریب ثابت مانند 1/3 برای تبدیل بار امن و بدست آوردن میزان بار واقعی قابل تحمل بر حسب تنسایل وجود دارد. بعنوان مثال برای سیم بکسل استیل که دارای تنسایل 1570 نیوتن بر میلیمتر مربع است WLL یعنی میزان حداکثر بار قابل اعمال بر حسب سایز سیم 1/3 MBL حداکثر بار شکست که مفهومی معادل از تنسایل برای هر سیم بکسل می باشد انتخاب می شود.

طریقه افزایش MBL و WLL در سیم برش الماسه

همانگونه که در بالا گفته شده دو کمیت مکانیکی WLL(woring load limit) و MBL(Minimum breaking load) هر دو تعاریفی موازی با تنسایل با قابلیت درک بهتر می باشند چرا که بر خلاف تنسایل این دو فاکتور در ساختار سیم برش الماسه تابع سایز آن نیز می باشند و برای سایز 4.8 میلیمتر با تنسایل 1960 N/mm2 دارای مقادیر ثابت و مشخصی هستند. اما رسیدن به تنسایل بالا یعنی 1960 نیوتن بر میلیمتر مربع نیاز به روش هایی ویژه که بخشی از آنها روش های شیمیایی و برخی دیگر روش های فیزیکی هستند می باشد.

فلز آهن که بخش عمده ترکیبات آلیاژ فولاد را شکل می دهد عنصری نرم و چکش خوار با تنسایل مقاومت پایین حدود 460 نیوتن بر میلیمتر مربع می باشد و می بایست تحت فرایند هایی برای رسیدن به سختی و مقاومت کششی مناسب برای تولید سیم برش الماسه سخت کاری شود. اولین قدم افزایش درصد کربن در آلیاژ می باشد که تاثیر قابل توجهی بر تنسایل و سختی مفتول های فولادی سیم برش الماسه داشته و تنها روش شیمیایی افزاینده محسوب می شود. روش های حرارتی در ادامه روش هایی شامل مراحل متعدد و کنترل شده چه از نظر سرعت و چه از نظر دما هستند که طی این روش ها بلور های داخلی ترکیبات آلیاژ فولاد ریز تر شده و تنسایل و به دنبال آن WLL , MBL فولاد و مفتول های سیم برش الماسه تقویت می شوند. رسیدن به تنسایل های بالا مانند تنسایل 1960 بدون ترد شدن فولاد نیاز به تکنولوژی بسیار بالایی داشته و از این رو قیمت سیم برش الماسه در سایز 4.8 بیشتر از قیمت سیم های معمولی در این سایز می باشد. البته برند تولید کننده و پروفیل مفتول ها که ساده یا کامپکت باشند نیز تاثیر قابل توجهی در این قیمت دارند.

I N F O @ N A N O T E J A R A T . C O M | 0 9 1 2 5 0 3 0 0 7 1
تاسیسات ساختمانی | برق ساختمان | خدمات ساختمانی
نانوتجارت پایگاه اطلاعات صنعتی
GOOGLE+ | FACEBOOK
کلیه حقوق متعلق به نانوتجارت است
© Copyright 2021 - All rights reserved