نانوتجارت پایگاه اطلاعات شرکت ها، فروشگاه ها و قطعات صنعتی
Select Language
ENGLISH | PERSIAN
دفعات بازدید 206332

پیچ و مهره شش گوش

پیچ های شش گوش پر مصرفترین نوع اتصالات صنعتی هستند که بصورت تمام دنده DIN933 و نیم دنده DIN 931 تولید میشوند. پیچ و مهره شش گوش از جنس آهن، خشکه و استنلس استیل موجود می باشد. کلاس های معمول پیچ و مهره شش گوش 5.6، 8.8، 10.9 و 12.9 هستند

پیچ شش گوش  واشر دار
پیچ شش گوش واشر دار
پیچ شش گوش Din 931/933
پیچ شش گوش Din 931/933
پیچ شش گوش گالوانیزه
پیچ شش گوش گالوانیزه
پیچ شش گوش چوب
پیچ شش گوش چوب
پیچ و مهره
پیچ و مهره
پیچ شش گوشه
پیچ شش گوشه
پیچ و مهره
پیچ و مهره
پیچ سر شش گوش خشکه
پیچ سر شش گوش خشکه
پیچ و مهره استیل A4
پیچ و مهره استیل A4

انتخاب پیچ شش گوش - هگز بولت

انتخاب پیچ شش گوش - هگز بولتپیچ های شش گوش به عنوان پیچ استاندارد صنعت پرکاربردترین نوع پیچ در زمینه صنایع مختف و سازه ها می باشند. از انجا که این پیچها قطر ، جنس ، روکش و ساختار متنوعی هستند انتخاب جنس پیچ بسته به نوع کارکرد اولین قدم در انتخاب پیچ مناسب میباشد.

پیچ ها معمولا بر اساس شرایط محیطی که در آن قرار میگیرند چوشش های متنوعی از روی تا کروم و برنز دارند که هریک سختی متفاوتی در مقابل رطوبت ، دما و تاثیر همزمان آنها دارد.

پیچ های بدون روکش سیاه با پوشش روغن - خشکه - معمولا قیمت پایین تری دارند و مقاومت کمتری در مقابل رطوبت دارند در نتیجه طول عمر کمتری دارند. البته باید در نظر داشت که با وجود مقاومت کم این پیچ در برابر رطوبت مقاومت حرارتی مطلوبی دارد که برای مناطق خشک بسته به نوع کارکرد مناسب هستند.

در مناطق مرطوبتر از پیچ هایی استفاده میشود که یا پوشش مقومی داشته باشند مثل پیچ با روکش روی ، پیچ گالوانیزه گرم ، پیچ های با روکش کروم و یا پیچ های استیل که بدون نیاز به روکش در برابر رطوبت زنگ نمیزند.

در هر حال انتخاب پیچ در هر صنعت یک امر کاملا فنی میباشد که با در نظر گرفتن ویژگی ها و شرایز استفاده انتخاب میشود . این در حالی است که از میان انواع متنوع پیچ ، پیچ هگزاگون شش گوش مناسب ترین انتخاب برای صنایع ماشین ساری ، دریایی و اتصالات مکانیکی میباشد.


پیچ شش گوشه 8.8 و 10.9

پیچ شش گوشه 8.8 و 10.9پیچ های هگزاگون و یا شش گوش 8.8 از فولاد با کربن متوسط ساخته شده و گرما دیده هستند. پیچ های گرید A از این دسته کیفیت بسیار بالایی دارند و می توانند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرند . پیچ های هگزاگون گرید B از این دسته کیفیت پایین تری دارند و معمولا در پروسه سرد تولید میشوند. تانسایل های پایین تر از این پیچ های شش گوش گرید های 4.6 ، 4.8 و 5.8 هستند که توان کششی پایینتری نسبت به پیچ گرید 8.8 دارند.

پیچ هگزاگون گرید 8.8 از ترکیب فولاد کربن متوسط و فلزهای ترکیبی بروم ، منگنز و کروم بصورت کامپوزیت کربن 0.15 - 0.4 درصد ، فسفر ماکسیمم 0.035 درصد و سولفور ماکسیمم 0.035 درصد است. در صورتی که این پیچ بصورت ترکیب کربن بروم ساده با ترکیب کربن 0.25 درصد تهیه شود باید حداقل 0.6 درصد ترکیب منگنز داشته باشد. این پیچ ها از طریق سرد کردن در دمایی بالاتر از امای ذوب خود و گرم کردن دوباره تا دمای تقریبی 425 درجه تولید میشوند. سختی هسته این پیچ برای قطرهای 16 میلیمتر و یا کمتر 22-32 راکول و یا 250-320 ویکرز و برای قطرهای بیشتر از 16 میلیمتر 23-34 و یا 255-335 ویکرز است.

پیچ 10.9 تنسایل بالاتری نسبت به پیچ 8.8 دارد و بیشتر با پیچ های سری 8 سیستم آمریکایی مورد مقایسه قرار میگیرد. این پیچ ها معمولا ترکیب کربن 0.25-0.55 درصد دارند و درصد فسفور و گوگرد حدود 0.35 درصد است. تنسایل این پیچ 1040 و بار اطمینان آن 940 N/mm*2 بوده و سختی سطح خارجی آن حدود 30 ویکرز است.

چگونه مانع باز شدن پیچ های شش گوش شویم

چگونه مانع باز شدن پیچ های شش گوش شویماز آنجا که پیچ های شش گوش در صنعت مصرف گسترده ای دارند و این پیچ ها در اثر ارتعاش در معرض باز شدن قرار دارند باید پاره ای اندیشید. راه حل مدرنی که مشکل باز شدن پیچ های شش گوش ارائه شده استفاده از دو واشر دندانه دار است . مطابق شکل مادامیکه زاویه آلفا زاویه افقی با دندانه واشر از زاویه بتا که زاویه رزوه های پیچ شش گوش است بزرگتر باشد پیچ سلف لاک شده و در مقابل باز شدن مقاومت میکند.

قیمت پیچ های سر شش گوش

قیمت پیچ های سر شش گوشقیمت پیچ های سر شش گوش به سایز پیچ ، جنس پیچ و کلاس یا گرید پیچ بستگی دارد.

انتخاب پیچ سر شش گوش مناسب با کاربری شما و شرایط محیطی شما میتواند تاپیر بسیار زیادی در قیمت پیچ شش گوش داشته باشد.

به عنوان مثال پیچ شش گوش استنلس استیل و پیچ سر شش گوش گالوانیزه هر دو مقاومت مناسبی در برابر رطوبط دارند. در حالیکه هر دو پیچ گزینه های مناسبی برای پمپها هستند پیچ سر شش گوش گالوانیزه قیمت بسیار مناسبتری دارد.

قیمت پیچ های سر شش گوش آبکاری شده در کل اندکی از پیچ های سر شش گوش ساده آهنی خشکه بیشتر است.

از آنجا که متریال استفاده شده در پیچ برای پیچ های شش گوش سایز بزرگتر بیشتر است قیمت این پیچها نیز با افزایش سایز پیچ افزایش می یابد.

گرید و کلاس پیچ های سر شش گوش نیز که بیانگر کیفیت تولید این نوع پیچ است در قیمت آن تاثیر دارد.

پیچ شش گوش نیم دنده و تمام دنده

پیچ شش گوش نیم دنده و تمام دندهپیچ های شش گوش بصورت نیم دنده و تمام دنده تولید می شوند که این دنده ها نیز از استاندارد مخصوص به خود برخوردارند که دنده ریز و دنده درشت می باشند. پیچ شش گوش نیم دنده از دین 933 و پیچ شش گوش تمام دنده از استاندارد 931 پیروی میکند. در بررسی گام پیچ شش گوش نیم دنده با سایز گیری طول دنده شده و تقسیم آن بر تعداد دنده ها طول گام پیچ شش گوش نیم دنده بدست می آید.

از آنجایی که این پیچ های شش گوش از مفتولها ساخته میشوند گرید و عیار مفتول در گرید نهایی و سختی پیچ شش گوش تاثیر مستقیم دارد. در بررسی استاندارد پیچ شش گوش با گرید کمتر از 8.8 مثل گرید 5.6 معمولا تست ابعادی و سختی سنجی انجام میگیرد. این در حالی است که برای پیچ شش گوش با گرید بالاتر از 8.8 تست مواد ، کشش و تست های حرارتی نیز الزامی میباشد.

بستن پیچ و مهره شش گوش

بستن پیچ و مهره شش گوشگاها این سوال مطرح میشود که در بستن پیچ و مهره شش گوش بهتر است پیچ را ثابت کرد و مهره را گرداند و یا برعکس. با بررسی دیتا شیت های مهندسی در مورد پیچ و مهره های شش گوش و محاسبات تنش انجام شده اطلاع مورد قبولی در این زمینه یافت نمیشود. بنابراین برای رسیدن به نتیجه قابل قبول انجام تست روی پیچ و مهره شش گوش می تواند راه کار مناسبی باشد.

ابتدا فرض را بر این قرار دهیم که با وارد کردن هر میزان ترک به پیچ شش گوش و یا برعکس میزان تنش یکسان باشد.

این تست با بکارگیری شش پیچ شش گوش گرید 5 سایز 1/4 - 20 و در شش مرحله انجام شد که در سه مرحله با ثابت نگه داشتن پیچ شش گوش و مراحل دیگر با ثابت نگه داشتن مهره انجام شد. نتایج بدست آمده هر چند با تلورانس کمی متفاوت بود اما بطور میانگین بستن مهره و ثابت نگه داشتن پیچ شش گوش 5 در صد تنش کمتری ایجاد میکرد.

با در نظر گرفتن 5 در صد احتمال خطا میتوان نتیجه گیری نمود که در بستن پیچ شش گوش همراه با مهره بستن پیچ و یا مهره تنش نسبتا یکسانی ایجاد میکند و تاثیر چندانی در کاربری پیچ شش گوش در صنایع ندارد.

I N F O @ N A N O T E J A R A T . C O M | 0 9 1 2 5 0 3 0 0 7 1
نانوتجارت پایگاه اطلاعات صنعتی
GOOGLE+ | FACEBOOK
کلیه حقوق متعلق به نانوتجارت است
© Copyright 2019 - All rights reserved